Kalendář akcí

Školní rok 2023/2024 - 1. pololetí

"Ať žijí duchové"- výchovný koncert žáků ZUŠ v Pečkách (23.4.)

Milé pozvání od žáků ZUŠ Pečky - nemohli jsme odmítnout, krásné vystoupení. Všichni jsme si užili kulturní zážitek. Také jsme si zvesela společně zazpívali.

Den Země (22.4.)

Z hodin výtvarné výchovy  a anglického jazyka. Nejprve jsme si naši Zemi výtvarně ztvárnili (koláž- krepový papír, fix, pastelky), poté jsme  v hodině anglického jazyka pracovali s textem. Zaměřili jsme se na to, co Zemi pomáhá, co ji naopak škodí.  Jak a co můžeme recyklovat, co znovu použít. Dozvěděli jsme se, kdo je zakladatelem svátku Dne Země, a proč se  tento svátek slaví.

Včelky (18.4.)

Čtvrteční dopoledne jsme strávili s paní včelařkou Mgr. Kateřinou Šulkovou, která si pro nás připravila  naučný program o včelách. Dozvěděli jsme se  nejen spoustu zajímavostí o práci včelaře, ale také o  včelách jako takových. Jakou úlohu hrají v životě člověka, jakou úlohu mají v přírodě. Žáci  si zahráli na včelí královnu, pokusili se vcítit do její role, seznámili se  s životem v  úlu. Dozvěděli se, jak vzniká med, který med je nejsladší a proč. Sladkou pochoutku (čerstvý domácí chléb s máslem a medem) také samozřejmě ochutnali.   V závěru  žáci obdrželi  skleničku medu, ke které si vytvořili vlastní etiketu. Krásný dárek na závěr krásného dne.

 

 

Včelí dům - z hodin předmětu člověk a svět práce (17.4.)

Skupinová práce, spolupráce, kooperace.  Využití odpadových materiálů - karton, plast, lepenka.

Turnaj v kuželkách - Kostelec nad Černými lesy (16.4.)

Dnes se naše škola (její stateční zástupci) zúčastnila turnaje v kuželkách v Kostelci nad Černými lesy. Sešlo se zde osm týmů.  V těžké konkurenci  jsme obsadili hezké 5.místo. Zápas byl napínavý do posledního hodu. Všechny účastníky velice překvapilo vítězné družstvo z místní přípravné třídy.  Žáci si z turnaje odnesli diplom a malý dárek. Všichni žáci si sporotvní den velice užili.

Z kroužku vaření - langoše (15.4.)

Langoše - kdo by je neznal, kdo by je neměl rád. O to víc nás překvapilo, jak je jejich příprava snadná. A že se po nich jenom zaprášilo...

Práce s keramickou hlínou - z hodin předmětu člověk a svět práce 

Vdechujeme novým tvářím život.

Můj vysněný učitel (15.4.)

Z dnešní hodiny výtvarné výchovy, kresba- portrét tuší.

 Z hodiny anglického jazyka (starší žáci -15.4.)

Dnes - hravá angličtina: hledej, jak se řekne...

 

Z hodiny českého jazyka - 1.třída (11.4.)

Trénujeme měkké a tvrdé souhlásky, procvičujeme hlásky, slabiky, slova. Přiřazujeme k obrázkům.

Co je to kytara (10.4.)

Hudební proram p. Jindřicha Kaulfersta.  V úvodu si žáci poslechli španělskou hudbu a dozvědli se, že kytara je vynález právě ze Španělska. Poté jsme se vrátili v hudbě do pravěku a postupně jsme společně odkrývali historii vzniku hudebního nástroje (od zvuků, které vydával napnutý provázek, želví krunýř až po vynález loutny). Mezitím si žáci poslechli různé druhy dobové hudby. Na závěr se žáci zeptali na vše, co je zajímalo, poslechli si skladby na přání, pochlubili se svými výkresy a kolážemi na téma "Hudba". Všichni jsme si tento den moc užili.

Z kroužku vaření (8.4.)

Dnešní kroužek byl ve znamení kremrolí. Všichni si je chtěli zkusit umotat, tak proč ne? A že to bylo poprvé, nikomu nevadilo. Výsledná práce byla luxusní, hodná šéfkuchaře.  Navíc si  ještě každý odnesl kremroli domů,  ochutnat rodině.

Žijeme hudbou (8.4, 9.4.)

Využíváme mezipředmětové vztahy. Z hodiny výtvarné a hudební výchovy. Poznáváme, posloucháme a ztvárňujeme hudební nástroje. Zkrátka: žijeme dnes hudbou.

Svačinka za odměnu (5.4.)

Dnešní úklid školního dvora. Po dobře odvedené práci, malá svačinka. Vypěstovaná pažitka na naši zahrádce nám na namazaném chlebu moc chutnala.

Projekt 3D tiskárma - Průša (4.4.)

Projekt 3D tiskárna jde do finále. Teď už stačí jen vytisknout finální podobu  evaluačních smajlíků.

Na poště (3.4.)

V hodinách českého jazyka trénujeme psaní dopisů - nejen jejich formální náležitosti, vyplňujeme podací lístky, cvičíme vyplňování poštovních a peněžitých dokumentů. Abychom věcem lépe porozumněli, vydali jsme se na ně podívat přímo do praxe na pobočku české pošty. 

Návštěva pečecké knihovny (2.4.)

Žáci byli seznámeni s chodem knihovny, se systémem vypůjčování knih. Zbyla i chvíle na vlastní čtení.

Z hodin výtvarné výchovy - mladší žáci (2.4.)

Dnešní výtvarnou výchovu jsme zaměřili na probíhající jaro a s ním související kvetení rostlin. Ty je potřeba také zalévat, proto si žáci vytvořili konvičky z barevného papíru. Květiny namalovali vodovými barvami. 

Předvelikonoční tvoření (1.třída)

Aby byly Velikonoce skutečně veselé, vytvořili jsme si usměvavá sluníčka...

 

Velikonoční přání (27.3.)

Veselé a klidné prožití svátků velikonočních...

Velikonoční výzdoba - nejen školy.

Škola udržitelného rozvoje (27.3.) - ocenění Středočeského kraje

Ve středu 27.3. naše škola převzala z rukou paní radní, Mgr. Jany Skopalíkové (radní za životní prostředí a zemědělství),  certifikát "Škola udržitelného rozvoje" 1. stupně, který představuje nejvyšší možné ocenění. Certifikát je udělován škole, za její aktivní zapojení do oblasti environmentální výchovy a podpory udržitelného rozvoje.

Velikonoční turnaj ve florbalu (Kolín, 27.3.)

Konečně jsme se po zimě dočkali. Můžeme pořádně rozhýbat svá těla. Sportovní akce je tu.  Tentokrát jsme vyrazili do Kolína na florbalový turnaj. Po dramatickém, ale čestném souboji jsme nakonec obhájili čtvrté místo. Všem zúčastněným patří velký dík za snahu, za vzorné chování a reprezentaci školy.

Den vody

Týden před Velikonocemi jsme se s žáky naší školy zaměřili na "Den vody" (22.3.).  Do projektu se zapojili všichni žáci, včetně žáků přípravné třídy. Vyučování probíhalo formou projektových hodin, během kterých jsme zkoumali vodu z různých úhlů pohledu. V matematice jsme řešili slovní úlohy týkající se vody. V českém jazyce jsme řešili hádanky, anagramy, pracovali jsme s myšlenkovou mapou, starší žáci psali esej na téma Význam vody pro člověka. V hodině zeměpisu jsme probrali světové vodstvo - jeho význam a využití, ve výtvarné výchově žáci malovali koloběh vody v přírodě a kapku vody. V hudební výchově jsme zpívali a poslouchali skladby o vodě. Zajímavá byla hodiny fyziky, kde žáci pracovali s digitálním mikroskopem, a pozorovali kapky vody. Samozřejmě jsme si také povídali o důležitosti vody pro život a jejího různorodého využití. Součástí projektu byla návštěva místní čističky odpadních vod a sběrného dvora.

 Z kroužku vaření (25.3.)

Na dnešním kroužku vaření jsme si  kromě samotného vaření - smažení palačinek, zdokonalovali obratnost, postřeh. Obracením palačinek ve vzduchu se tak hodina vaření stala zábavnou.

Vítání jara (23.3.)

Tradiční velikonoční akce ve spolupráci s městem, prezentace rukodělných výrobků žáků naší školy.

Velikonoční pečení (22.3.)

V rámci hodin předmětu člověk a svět práce jsme se vrhli na velikonoční pečení. Tentokrát jsme si upekli tradiční linecké cukroví  s velikonočními motivy.

Fotbalový zážitek (21.3.)

Dnes jsme se ve svém volném čase vydali za fotbalovým zážitkem do Pardubic. Přípravné utkání České reprezentace do 21 let jsme si nemohli nechat ujít. Tým Česka dnes zabodoval 3:0 nad týmem Severního Irska. Super, blahopřejeme. Všichni jsme si skvělý sportovní zážitek užili.

Ukliďmě svět- ukliďmě Pečky (20.3.)

Ve středu 20.3. se všichni  žáci naší školy zúčastnili  akce ,,Ukliďme svět - uklidme Pečky ". Ekologická aktivita, která si klade za cíl, vést žáky k odpovědnosti za naši planetu. Naši žáci uklidili od odpadků prostranství na náměstí. 

 

 

Kroužek vaření (18.3.)

Dnes jsme si pochutnali na masových koulích v rajské omáčce s těstovinami.  Navíc jsme ještě  zvládli navléknout pár korálkových náramků na velikonoční akci vítání jara.

Svátek sv. Patrika - z hodiny anglického jazyka (18.3.)

Kdo byl sv. Patrik? Kde a proč se tento svátek slaví, jaké zvyky a tradice se k němu váží? Co znamená zelený trojlístek, proč se lidé oblékají do zelených barev? Odpovědi na  tyto otázky se žáci dozvěděli v hodině anglického jazyka. K práci  s textem využili notebooky.

Exkurze v SOU, OU v Městci Králové (14.3.)

V rámci spolupráce s SOU a OU v Městci Králové jsme se vydali do učiliště neje na exkurzi.  Vzhledem k tomu, že ve škole probíhala zároveň velikonoční výstava, měli jsme možnost v rámci tvořivých dílen si  vyzkoušet něco nového. Od starších spolužáků jsme se  např. dozvěděli, jak velikonočně odekorovat stůl, jakých zásad se při tom držet, jak správně složit ubrousek apod. Nove nabyté znalosti a dovednosti jistě využijeme nejen ve výuce, ale i v běžném životě.

Velikonoční zápichy do truhlíku (11.3.)

V hodinách výtvarné výchovy  a předmětu člověk a svět práce jsme z přírodnin zhotovili krásné jarní zápichy- zajíčky. 

MDŽ (8.3.)

Myslíme na všechny ženy- přejeme jen to nej...

Domácí zvířata- hodina anglického jazyka-8.ročník (11.3.)

Tematická slovní zásoba, hledání dvojic slov, popis, tvoření jednoduchých vět. Tak vypadala dnešní hodina anglického jazyka. Na pomoc jsme  využili notebooky a  překladač.

Kuřátka: z hodin pracovních činností - mladší žáci (8.3.)

Trénink jemné motoriky, práce s šablonou, pečlivost. Tomu všemu dnes byla věnována dnešní hodina. Zaměřili jsme se na jarní dekorace - velikonoční výzdobu školy.

 Z hodiny fyziky - zapojení elektrického obvodu (7.3.)

Žáci v hodinách fyziky poznávali vznik a vedení elektrického napětí, zapojení vypínače a spotřebiče. Každý žák si potom vyzkoušel zapojení jednoduchého elektrického obvodu. Práce podle nákresu byla pro ně zajímavá a velice je bavila. Sami se přesvědčili o důležitosti dodržení plánku, aby žárovka svítila nebo se motorek roztočil. To se nakonec podařilo všem.

 

Hodina výtvarné výchovy (5. 3.)

Protože se blíží 8. březen - Mezinárodní den žen, připravili jsme pro naše maminky veselou tulipánovou koláž. Pro práci jsme využili otisk papírové ruličky a temeperové barvy.

Sbírka pro Huslík (23.2.)

Během měsíce února  naše škola uspořádala  veřejnou sbírku pro záchrannou stanici Huslík, která pomáhá a zachraňuje zraněné živočichy v přírodě. Zúčastnila se většina žáků i učitelů. V pátek před jarním prázdninami jsme jim společně sbírku dovezli. Prohlédli jsme si stanici a zachránáři nám ukázali záchráněná zvířata. Nakonec jsme převzali certifikát za podporu materiální sbírkou. Cestou zpět jsme pozorovali přírodu kolem řeky Labe. 

Z hodiny předmětu člověk a svět práce - mladší žáci (19.2.)

V hodinách předmětu Člověk a svět práce jsme s žákyněmi 1. a 3. roč. vyráběly husy z papíru. Použily jsme svačinový sáček a barevné papíry. Přestože byla děvčata jen dvě, pracovala na 100%. Husy se povedly a již zdobí chodbu naší školy.

Z kroužku vaření (19.2.)

Gulášová polévka pro zahřátí a čerstvé pečivo - když nepřeje počasí. 

 

Valentýnská krabice (16.2.)

Co skrývá Valentínská krabice? Jaké přání, vzkazy, prosby. Plni očekávání jsme poslouchali a čekali, až se krabice otevře  a my uslyšíme vzkaz - dopis právě pro nás.

Lidé a roboti při práci- výtvarná soutěž (16.2.)

Žáci naší školy se zúčastnili výtvarné soutěže Lidé a roboti při práci. Vyhlašovatelem soutěže je  VÚBP.  Cílem soutěže je seznámit nejmladší generaci s problematikou digitalizace v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.

Pracovní vyučování s jarní tematikou (16.2.)

Taky už se nemůžete dočkat jara jako my? Proto jsme si  vyrobili sněženky. K práci jsme použili barevné papíry, vatu, kartonový papír.

Z hodiny výtvarné výchovy

Srdce jako symbol lásky a práce s voskovými barvami.

Svátek svatého valentýna (14.2.)

V hodině anglického jazyka jsme si připomněli svátek zamilovaných - svátek svatého Valentýna. Žáci si procvičili tematickou slovní zásobu, vypracovali valentýnskou osmisměrku, pracovali s  kryptogramem. V hudební výchově jsme zpívali  a poslouchali písně o lásce, ve výtvarné výchově jsme si vytvořili strom lásky. Na chodbu školy žáci instalovali Valentine´s box. Každý, kdo má chuť, vložil vzkaz - přání kamarádovi.  

Srdíčkování aneb tak trochu jiné vaření (12.2.)

Tentokrát jsme si dali pauzu od vaření a plni sil jsme se vrhli na výrobu drátovaných srdíček. Občerstvení pro nás připravila paní asistentka, povídání u čaje a koláče (nejen o drátování) bylo moc příjemným zpestřením.

Masopust (9.2.)

Masopust-starý řecký svátek. Naši předci ho slavili v každé obci a každý rok.  V současné moderní době už tato tradice pomalu zaniká, a aby se tak nestalo, navštívila naše škola Muzeum v Kolíně,kde pro žáky připravili vzdělávací program Masopust držíme! Žáci se seznámili s historií masopustu, se zvyky a tradicemi, které se dodržovali. V závěru programu si žáci vyrobili papírové masopustní masky. Po cestě zpět do školy jsme se na oslavu  masopustu  občerstvili sladkou koblihou. 

Polytechnické vzdělávání

V úterý 6.2. jsme s žáky naší školy v rámci polytechnického vzdělávání navštívili TechCentrum v Kolíně. Žáci zde měli možnost procvičit si své technické dovednosti, svou zručnost, kreativitu, ale také trpělivost. Pracovali se třemi stavebnicemi, ti nejmladší se stavebnicí Roto, starší stavěli své modely ze stavebnic Walachia a Merkur. Všem šla práce pěkně od ruky a moc je bavila. Děkujeme za velkou ochotu a vstřícnost paní Mullerové a paní ekonomce 6. Základní školy v Kolíně.

 

Exkurze- SOU a OU Městec Králové (7.2.)

Exkurze v učilišti v Městci Králové se vydařila na jedničku.  Byli nám představeny odborné učebny - dílny cukrářů, opravářů, navštívili jsme zahradníky při práci. Celou exkurzí nás provázel pan Šebek a pan Malina, kterým náleží velký dík. Během celého dne byl žákům zdůrazněn význam, důležitost získání výučního listu. Na závěr nám žáci z učiliště připravili malé překavpení - slanou tečku v podobobě občerstvení na závěr.

 

 

Projekt 3D tiskárna-začínáme (5.2.)

Začínáme s novým projektem 3D tiskárna. Dnes jsme začali s obecnými informacemi o 3D tiskárně - práce na počítačích ( vyhledávání informací, kopírování, práce s tabulkou), následně jsme si tiskárnu výtvarně ztvárnili.

 

 

Domácí housky s vaječnou pomazánkou (5.2.)

Máte rádi čerstvé domácí křupavé pečivo - housky, rohlíky?  My jsme si je dnes s žáky o kroužku vaření upekli. V mezičase, kdy nám kynulo těsto jsme si ještě k pečivu udělali  pomazánku z vajec.

 

Práce se stavebnicí (29.1.)

V hodinách předmětu člověk a svět práce  pracujeme také s nejrůznějšími stavebnicemi. Pracujeme a  tvořím podle návodu. 

 

 

 

Doprovodné vzdělávací opatření - Mléko do škol (26.1.)

Dnes jsme žákům přípravné třídy a 1. stupně připravili ochutnávku mléčných výrobků formou ochutnávkového koše - zdarma. Zúčastnilo se celkem 6 žáků z přípravné třídy a 3 žákyně z 1. stupně.  Žáci postupně ochutnali všechny zaslané mléčné produkty. Nejvíce všechny zaujal neochucený tvaroh s jogurtem, tvaroh bez tuku. Tvaroh bez laktózy už takový úspěch neměl. Žáci přípravné třídy projevili přání, aby v příští ochutnávce našli např. Lipánek, Tvaroháček či jiné sladké tvarohové dobroty. Přiznali také, že doma mléčné výrobky moc nemají.

 

 

Z návštěvy Dvouleté katolické střední školy (25.1.)

25.1. se žáci druhého stupně zúčastnili exkurze ve Dvouleté střední katolické škole v Kolíně. Blíže se zde seznámili s učebním oborem pracovník v sociálních službách a výpomoc při přípravě pokrmů. Žáci si prohlédli odborné učebny, učební pomůcky, prověřili si svou dovednost a zručnost. Byli seznámeni s možností výuky na této škole. Zároveň se dozvěděli o využití oborů v  zaměstnání. Škola se žákům líbila. Obory, které zde mohly vidět  jsou potřebné a žádané na trhu práce.

 

 

Z kroužku vaření (22.1.)

Karbanátek se sýrem, brambory. A jako dezert pistáciový pudink s piškotami. Opět voněla celá kuchyňka.

 

Zimní sporty (22.1.)

Zimní sporty v hodině výtvarné výchovy. Kombinovaná technika.

 

Exkurze  ve SOU a OU v Čáslavi (19.1.)

Vycházející žáci na exkurzi  ve SOU a OU Čáslav. Dozvěděli jsme se spousty novinek, aktualit z chodu školy.

Výuka s tablety (19.1.)

Do školy nám byly zakoupeny nové tablety. V nich využíváme zajímavé výukové programy. Dnes jsme pracovali s programem i-školička. Hned byla výuka v hodině pestřejší.

 

Myslíme na přírodu i v zimě - vedeme žáky k ekologii (19.1.)

Mladší žáci vyrobili o hodině předmětu člověka  svět práce krmítka pro ptáky. K výrobě jsme použili a zužitkovali odpadový materiál. Následně jsme je rozvěsili na stromy a keře v místním parku.

Z hodiny tělesné výchovy- první pomoc (18.1.)

V hodině tělesné výchovy si žáci zopakovali  důležitost a význam  první pomoci jako takové, zopakovali si nezbytná telefonní čísla a prakticky si procvičili poskytování první pomoci na nejčastějších běžných  úrazech.

Z kroužku vaření (15.1.)

Dnešní vaření - špagety s mletým masem a sýrem.

 

Z hodiny pracovních činností (10.1.)

Starší žáci dnes vyrobili krmítka pro ptáčky. Využili přitom odpadový materiál - plastové láhve a kartonové ruličky. 

 

Úřad práce Kolín - volba povolání (11.1.)

Na jaké povolání se hodíme, jaký učební obor je pro nás nejvhodnější?  Jaká je výše minimální mzdy, kdy je třeba si platit zdravotní pojištění,to vše jsme se dnes dozvěděli na Úřadu práce v Kolíně. 

Z hodiny anglického jazyka (9.1.)

Opakujeme abecedu, spelování hlásek. Aby nám to lépe šlo, vytvořili jsme si proto didaktickou pomůcku z plastvých víček. Také jsme potrénovali práci se slovníkem- vyhledávání slov, orientaci. 

Z kroužku vaření (8.1.)

Po vánočních svátcích přišla vhod kuřecí čína s rýží a zeleninou.

Štědrý den ve škole (21.12.)

Náš každoroční zvyk- Štědrý den ve škole. Bramborový salát a řízek, slavnostní přípitek, nadělování dárků- příchod Ježíška.

Letos obohaceno ještě o vánoční představení žáků přípravné třídy a žákyn 8. ročníků. Krásné, děkujeme všem, kteří se na této akci podíleli.

Kroužek vaření (18.12.)

Perníčkování. Dnes jsme provoněli chodby školy úžasnou vůní vánočních perníčků. Použijeme je na štědrovečerní školní oběd. Všichni si určitě pochutnáme. A jako pokaždé - po vykonané práci si zapisujeme recept.

Přejeme Vám všem, kdou čtou tyto stránky - krásné a veselé Vánoce, hodně štěstí a zdraví.

 

Z hodiny výtvarné výchovy (18.12.)-starší žáci

Poslední hodina výtvarné výchovy v kalendářním roce patřila Santu Clausovi. Kresba podle šablony a technika  voskovkami. 

Primární prevence-kyberšikana (15.12.)-starší žáci

Hodina předmětu člověk a svět práce (13.12.)

Jedny z posledních hodin před Vánoci v předmětu člověk a svět práce jsme s žákyněmi věnovaly výrobě ozdobné brože z barevného filcu. Výsledkem byly vánoční boty jako pěkné dekorace na oděv. 

 

Hodiny informatiky(6.-9. ročník)-14.12.

Seznamujeme se s další digitální pomůckou-Robobloq QOBO (programovatelný interaktivní šnek). Krásně si při tom opakujeme a procvičujeme anglický jazyk.

Z hodin přírodopisu (12.12.)

Do školy jsme si pořídili novou digitální pomůcku,  digitální mikroskop.  Dnes jsme se s ním prvně "seznámili". Vyzkoušeli jsme, co všechno umí, jak  s ním pracovat. Určitě nám bude ve výuce velkým pomocníkem.

Z kroužku vaření (11.12.)

Blíží se Vánoce, a tak jsme si na vánoční slavnostní stůl upekly linecké cukroví. Samozřejmě ho ještě musíme promazat marmeládou. Už se moc těšíme, jak si na něm ve škole společně všichni pochutnáme. 

Sob Rudolf (11.12.)

Víte, jaký je nejznámější sob Santy Clause? My už to víme. Je to sob  Rudolf, ten s červeným nosem. Přináší stěstí a lásku do tomu, kdo ho vlastní. Dnes jsme se o něm učili v hodině anglického jazyka. V hodině výtvarné výchovy  jsme si ho potom podle vlastních představ výtvarně ztvárnili.

Hodina tělesné výchovy ve sněhu (7.12.) 

Konečně jsme se dočkali sněhové nadílky, proto pobyt strávený venku ve sněhu byl pro nás jasnou volbou. 

Exkurze - výrobna vánočních ozdob Dvůr Králové nad Labem, výrobna pravých hořických trubiček - Miletín

4.12. jsme uskutečnili celoškolní výlet  do Dvora Králové a do Miletína. Cílem naší cesty se stala výrobna klasických českých skleněných vánočních ozdob. Žáci měli možnost shlédnou celý proces výroby přes foukání, smáčení, dekorování, kompletaci  a balení ozdob. V závěru exkurze si v dílničce ozdobili svoji vlastní vánoční ozdobu. Druhou část výletu jsme strávili v Miletíně- ve výrobně pravých hořických trubiček. Žáci opět shlédli krátký proces výroby, po té si sami trubičku "uváleli". Závěr dne jsme strávili v Miletíně v restauraci, kde jsme se po náročném dni občerstvili.

Kdo ví, třeba si naši žáci právě  dnes vybrali své budoucí povolání- cukrář nebo výrobce vánočních ozdob?

Malý vánoční jarmark, Den otveřených dveří (29.11.)

Prezentace rukodělných výrobků žáků naší školy, dílničky pro děti (práce  s paírem, háčkování). Možnost shlédnout třídy a společné prostory školy. Navození vánoční atmosféry  a pohody ve školní kavárně.  Spolupráce s žáky z běžné základní školy, společné tvoření volného času s rodiči. Toto vše nabízel tento den.

 

Výtvarná výchova - starší žáci (28.11.).)

Práce s odpadovým materiálem-kartonem a čerti jsou na světě. Tak hlavně aby Vás neodnesli...

Z hodin českého jazyka (I.třída)-24.11.

V hodinách českého jazyka často využíváme digitální technologie, tentokrát jsme pracovali s notebooky. Žáci, každý dle své náročnosti, vyplňovali cvičení v aplikaci Umíme česky.

 

 Pomaháme, myslíme na potřebné (23.11.)

V rámci projektu Jsem Laskavec jsme se rozhodli opět pomoci. Tentokrát jsme si vybrali Nadační fond Kapka Naděje. Naši žáci pod vedením šikovných a nadšených pedagogů udělali andělíčky pro onkologicky nemocné pacienty. Kéž laskavost plodí zase jen laskavost.

Práce se dřevem (22.11.)-dívky

Tentokrát jsme se v hodinách předmětu člověk a svět práce zaměřili na práci se dřevem. Vyrobili jsme stoličky na vánoční jarmark.

"Chci dýchat"- film z cyklu Příběhy bezpráví (21.11. 2023)

V rámci projektu Příběhy bezpráví, do kterého je naše škola dlouhodobě zapojena, jsme s žáky shlédli film s tematikou 17.listopadu roku 1989. Historii, zejména tu přelomovou, kdy se opět zrodila naše demokracie, je třeba si neustále připomínat. Poté následovala beseda s pamětníkem-prvním porevolučním starostou města peček panem Ing. Františkem Pospíšilem. Žáci diskutovali, ptali se, zajímali se o dobu, kterou už znají pouze z vyprávění. Byli velmi překvapeni tím, co se tehdy nesmělo.

Z kroužku vaření (20.11.)

Konečně jsme se dočkaly-rolovaný dort z piškotové placky.  Promazaný krémem z mascarpone a šlehačky. Skutečná delikatesa. Mňam!

Turnaj o pohár 17.listopadu (16.11.)

Další ročník kopané v Českém Brodě - turnaj žáků smíšených družstev.  Tentokrát jsme byli ve velkém oslabení, chlapce museli zastoupit dívky. Přesto byl turnaj čestný, férový. Žáci si  turnaj užili, přesto, že na medailové pozice nedosáhli (žáci skončili na 5. místě).

 

Projekt "Jsem Laskavec" (15.11.)

V rámci Světového dne laskavosti, který je vyhlášen na 13. listopadu jsme zrealizovali i my laskavý skutek. Protože jak se říká: "Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš".  Napekli jsme s žáky  pro seniory sladké moučníky (štrůdly) a pozvali je k nám do školy. Potom jsme se společně pustili do keramického tvoření výrobků na vánoční jarmark. Společná práce, zkušenosti, sdílení, mezigenerační propojení. Zkrátka jedno krásné laskavé poledne, plné úsměvů, obdivů, pokory a  úcty. Doufejme, že laskavé chování žáci využijí a poznají i v jejich každodenním životě.

Tělesná výchova (9.11.)D

I když nás hodně onemocnělo, hodiny tělesné výchovy stále probíhají aktivně. Díky dlouhodobě hezkému počasí můžeme chodit ven. Dnes jsme se zaměřili na trénink fotbalových přihrávek.

 

Exkurze - svíčkárna Rodas Šestajovice (6.11.)

Celoškolní výlet ve svíčkárně v Šestajovicích. Žáci měli možnost shlédnou výrobu svíčky - od jejího vzniku, až po dekorování. Sami si také 2 svíčky vyrobili a nazdobili.

Jablkobraní- společné vyhodnocení (2.11.)

Dnes jsme si společně zhodnotili předešlý den, vyhlásili výsledky soutěže o nejlepší štrůdl. Velký dík všem, kdo se aktivně podíleli a pomáhali s ukutečnněím této akce.

Jablkobraní-společná akce s rodiči (1.11.)

Dopoledne-tematické hodiny, tvoření, soutěže, pečení jablečných dobrot. Odpoledne společné tvoření s rodiči, soutěžení, ochutnávky. Soutěž o nejlepší jablečný štrůdl. Celý den se vydařil na výbornou, rodiče i žáci se skvěle bavili, vzájemně se více poznávali.

Marikle - znáte je (30.10.)

Tradiční placky Marikle (univerzální pšeničné placky), které jsou součástí každé správné romské kuchyně. Připravují se podle rodinných receptů. Kuřecí maso se zeleninou byla skvělá příloha, která tuto delikatesu povznesla zase o něco výš.

Halloween ve výtvarné výchově (30.10.)-starší žáci

Halloween-tradiční dýně a strašidla.  Práce s šablonou, temperou. Zapojení vlastní fantazie, hodnocení zadané práce.

 

Projekt finanční gramotnost (25.10.)

25.10. se  všichni žáci školy zúčastnili projektu a výuky předmětů na téma finanční gramotnosti. Tím měli možnost se dozvědět spoustu informací o hospodaření s penězi, plánování rozpočtu rodiny, vyzkoušet si nákup a prodej včetně výpočtu rozdílu cen.
Z výuky formou her, inovativních metod výuky,byli nadšeni. Z následného vyprávění bylo zřejmé, že získali mnoho zajímavých poznatků.

 

 

Z hodin výtvarné výchovy ( 23.10.)

Není liška, jako liška. Ta naše je vyrobena z přírodnin a odpadového materiálu. Žáci v hodině pracovali s fantazií, vzájemně spolupracovali.

Legiovlak (20.10.)-starší žáci

20.10. žáci II. třídy navštívili na vlakovém nádraží v Pečkách vlak českých legionářů z 1. světové války. Zde mohli vidět krátký dokumentární film, který jim přiblížil situaci v tehdejší době a potom s odborným výkladem viděli jednotlivé vagóny vlaku.
Z prohlídky byli nadšeni a z následné diskuze bylo zřejmé že získali mnoho nových poznatků.

 

Netradiční poznávání našich dějin (20.10.) -I. třída

V pátek 20.10. jsme  s žáky I. třídy navštívili expoici "Legiovlak" v Pečkách. Žáci se seznámili s těžkým životem našich legionářů na konci I. světové války. Byli a stále jsou naši hrdinové!

Výtvarná soutež Radost (18.10.)

Ve středu 18. 10. jsme s několika žáky přípravné třídy a žáky 1. st. ZŠ navštívili vernisáž  výtvarných prací žáků s mentálním postižením - Radost, tentokrát již 29. ročník. Součástí byl také doprovodný program, kde žáci vyráběli každý své strašidýlko, tancovali na disco a na závěr byli odměněni za účast v soutěži. Všichni si den plný radosti moc užili.

Využití digitálních technologií v hodině dějepisu (18.10.)

Středa 18.10.: při hodině dějepisu žáci vyhledávají na internetu informace o životě a úspěšných akcích českých legionářů během 1. světové války. Tím se připravují na plánovanou akci- návštěvu legiovlaku, která proběhne v pátek 20.10. na nádraží v Pečkách. 

Z hodiny výchovy ke zdraví (17.10.)-8. a 9. ročník

Seznamujeme se  s pravidly zdravého životního stylu a sestavujeme potravinovou pyramidu. Zjistili jsme, kolik "dobrých věcí" je nezdravých. Právě těm se musíme naučit postupně vyhýbat  a ve svém jídleníčku je postupně nahrazovat zdravými  produkty.

Z kroužku vaření (16.10.)

Dnešní vaření opět provonělo celou kuchyňku. Brambory, čevabčiči a okurkový salát. Nezbyl ani kousíček, tak moc nám chutnalo.

Přírodovědná soutěž "Kopidlenské poupě" 

V Kopidlně se 13. října uskutečnil 25. ročník přírodovědné soutěže "Kopidlenské poupě". A naše škola nemohla chybět. Soutěžilo se ve 3 disciplínách: test všeobecných znalostí z přírodopisu a biologie, poznávání rostlin a aranžování (zdobení dárkové krabičky).  Sice jsme nedosáhly na medailová umístění, ale v jednotlivcích jsme měly velký úspěch. M. Surmajová - obsadila krásné 8. místo (z 27). Velký dík děvčatům za skvělou prezentaci školy, příkladné chování. Přístě už to bude určitě na medaily. 

Trénink - kopidlenské poupě (11.10., 12.10.)

Trénujeme na přírodovědnou soutěž do Kopidlna (aranžování, balení dárků, otázky týkající se přírody, poznávání rostlin).

 

Keramický měšec - glazování (11.10.)

Dnešní hodiny předmětu  Člověk a svět práce: žákyně 8. ročníku nanášely glazuru na vypálené výrobky z keramické hlíny. 

Matematika (I. třída)-11.10.

Procvičujeme - soutěžíme: nejdelší správný matematický had.

Draci (I. třída) -10.10.

O hodinách výtvarné výchovy v I. třídě jsme vyráběly papírové draky. Použili jsme barevný a krepový papír. Moc se nám povedly. Krásně vyzdobí naší třídu.

Z kroužku vaření (9.10.)

Nemáte chuť na halušky s uzeným masem a zelím ? My jsme na ně chuť dostaly, a tak jsme si je uvařily.

Z hodin ČSp - starší žáci - chapci, 4.10.)

Výroba krabičky ze dřeva, spojování rohů za pomocí čepování. Žáci 6., 8., a 9. třídy si ověřují přesnost měření, řezání a sestavení rámečku krabičky.

Finanční gramotnost netradičně aneb návštěvnické centrum ČNB - exkurze (3.10.)

Jak vypadá skutečný trezor, jak vznikaly peníze, vývoj ochranného prvku bankovek a mnohem více jsme se dozvěděli na dnešní exkurzi v ČNB. V expozici  s názvem Lidé a peníze jsme také  viděli největší zlatou minci v Evropě, otěžkali jsme též zlatou cihlu.

 

Next step fest(přehlídka středních škol a zaměstnavatelů) - 2.10. Kolín

2.10. jsme s vycházejícími žáky navštívili přehlídku středních škol a zaměstnavatelů v Kolíně. Dozvěděli jsme spoustu zajímavostí i z řad zaměstnavatelů na Kolínsku (např. to, jak  a kde se vyrábějí hlinkové obaly).

 

Z kroužku vaření (25.9.) - bábovka

Bábovka - jeden ze základních sladkých moučníků, s kterým se na našem koružku musíme seznámit, vyzkoušet ho upéct. Nejdůležitější je pořádně vymazat formu. Nám se to povedlo na jedničku, bábovka byla skvělá.

Svatý Václav - z hodin výtvarné výchovy (25.9.)

Svatý Václav - patron České země. Jak asi vypadal, jaký byl? O tom jsme si  s žáky dnes povídali  v hodinách výtvarné výchovy. Nakonec jsme si postavu sv. Václava výtvarně ztvárnili (práce  s temperovými i vodovými barvami).

Ukliďme svět - ukliďme okolí školy (22.9.)

V pátek 22.9. po velké přestávce jsme se vydali  v rámci celosvětové akce,, Ukliďme svět ''do které jsme se přihlásili, uklidit okolí naší školy. Žáci i učitelé s velkým nadšením sbírali odpadky před školou a jejím okolím. Děkujeme všem zúčastněným! 

 

 

Ekokosteláda (21.9.)

Ve čtvrtek 21.9. jsme navštívili Kostelec nad Černými lesy, kde se konal již 16. ročník tradiční vědomostní soutěže EKOKOSTELÁDA. Nášemu týmu se podařilo obhájit loňské 2 místo. V soutěži jednotlivců byla z 27 žáků naše Sandra Surmajova na krásném druhém místě. Ještě jednou díky organizátorům za skvělé připravenou akci. 

Hodina matematiky v I. třídě - 20.9.

Opakujeme, procvičujeme - "matematický had", orientace v prostoru, práce ve skupině, kooperace.

Lívanečky (19.9.)

Naše první větší společné kuchtění. A že nám šla práce pěkně od ruky. Odpoledne jsme ve cvičné školní kuchyni ,,ukuchtili’’ kefírové lívanečky. Ani jeden nezbyl, jaká to byla dobrota.

Výtvarná výchova - starší žáci (18.9.)

Ohlédnutí za pohádkou, kresba podle předlohy. 

Z kroužku vaření- starší žáci (13.9.)

Na první kroužek vaření v novém školním roce jsme se už těšili. Na uvítanou jsme si vybrali smažený sýr a brambory. Byl moc dobrý a táhl se tak jak má.

Setkání se spisovatelem aneb rozvíjíme čtenářsku dovednost jinak (13.9.)

Dnes jsme měli vzácnou návštěvu - v rámci rozvoje čtenářské gramotnosti nás navštívil  spisovatel pan Luboš Pavel. Vyprávěl nám o tom, jak píše knihy, jak  a kde sbírá nápady  a podněty do svých příběhů. Předčítal nám ze své knížky, a dokonce i zazpíval a zahrál na kytaru. Žáky vyprávěni zajímalo, celý program se líbil nejen jim, ale i paním učitelkám.

 

Kroužek vaření - nejmladší žáci (12.9.)

V letošním školním roce se na kroužek vaření přihlásili i naši nejmladší žáci. Začali jsme jednoduchým obloženým toustovým chlebem.

Projekt Cesta za pohádkou (12.9.)

Keramika poprvé (11.9.) 

Abychom mohli pořádně pracovat s hlínou, měli sílu a trpělivost, museli jsme si nejprve potrénovat s modelínou.  Předměty kolem nás, ovoce a zelenina. Už se těšíme na opravdovou keramickou hlínu. 

Cvičení v přírodě (8.9.) - starší žáci

Poznávání okolí- stezka Markomanů v Dobřichově. Prvky civilní obrany, zaměřené na rychlost, obratnost, pohybové cvičení. Tak to bylo naše cvičení v přírodě. 

Slavnostní zahájení školního roku

4.9. - slavnostní začátek nového školního roku. Vítáme nové žáky přípravné třídy a jejich rodiče. Přivítat se s námi sešli i zástupci z vedení města.

—————


Kontakt

Základní škola Pečky, příspěvková organizace

Třída Jana Švermy 540
289 11 Pečky
telefon: 321785090
IČO - 708 36 248



https://zspecky.webnode.cz

Datová schránka : efcqt2u